+38(095) 45 48 688

Як позбутися нав'язливих думок?

Нав'язливі думки. Хоча б раз у житті вони відвідують кожну здорову людину. Приходять в голову самі собою, поза нашою волею. І саме тому їх важко контролювати. А варто було б - так як такі думки досить серйозно ускладнюють наше життя і навіть отруюють його.                         

Природа нав'язливих думок

Нав'язливі думки - це повторення однієї і тієї ж інформації на різний лад. Вони можуть бути абсолютно різноманітними. Проявлятися в формі спогадів, побоювань, страхів або образ. При цьому все було б добре, якби вони повідомляли нам про якусь реальну проблему. Але найчастіше вони мають мало спільного з реальною дійсністю. І більшість з них так і не втілюється в життя.

Нав'язливі думки запускають круговорот негативу в вашій голові. Нічого нового ви з цього не витягаєте. І до потрібного рішення вони теж не приведуть. Але цим думкам просто не видно кінця - якими б абсурдними вони іноді не здавалися. Парадокс. Чим більше зусиль ви витрачаєте, щоб позбутися їх (за допомогою логіки і раціональності), тим наполегливіше вони повертаються назад.

Це вимотує. Це позбавляє енергії, а часто і мотивації діяти, щоб змінити ситуацію. І чим більше ви даєте захопити себе таким думкам, тим частіше вони накочують. Тому потрібно терміново наводити порядок у своїй свідомості.

Природа нав'язливих думок несвідома і ірраціональна. А також міцно зав'язана емоціях. Причому не дуже позитивних, але вельми сильних - страху, тривозі, різних комплексах. І тому усунути їх за допомогою логіки не вийде. Потрібен більш тонкий підхід, який працює з нашим несвідомим.

 

Керівництво по позбавленню

  • Навчіться відстежувати момент появи нав'язливих думок. Не заперечуйте їх. Краще спостерігайте. Коли ви відчуваєте, як накочуються переживання, перейдіть на тілесні відчуття. Чи є в тілі якісь м'язові затиски? Почастішало дихання? Або пульс? Якщо ви навчитеся вловлювати момент, в який ці думки захоплюють вашу свідомість, впоратися з ними буде набагато легше.
  • Практикуйте метод усвідомленого дихання. Цей крок виходить з попереднього. Почніть спостерігати за кожним своїм вдихом і видихом. Дихання повинне бути глибоким, розміреним і вільним. А тепер уявіть, що ваші думки просто пропливають крізь вашу свідомість. Немов хмари. А ваше спокійне дихання - це вітер, який розганяє їх і розвіює. Незабаром ви відчуєте, як думки відступають.
  • Позбавте думки емоційного підтексту. Чому від нав'язливих думок так складно позбутися? Тому що вони обростають великою кількістю ваших переживань, емоцій і страхів. Ви своїми руками даєте їм емоційну прив'язку до вашого несвідомого. Замість цього треба поглянути на них з байдужістю. Знецінити їхню значимість. Начебто просто спостерігаєте з боку - не беручи в них участі і не проявляючи власних почуттів.

 

  • Знайдіть свій спосіб відволіктися. Нав'язливі думки говорять про внутрішню напругу. Тому вам просто необхідно розслабитися. Це може бути прогулянка з улюбленою музикою. Гаряча ванна з ефірними маслами. Заняття спортом або улюбленим хобі - що завгодно.
  • Фіксуйте нав'язливі думки на папері. Записуйте їх саме так, як вони протікають у вас в голові. Перечитайте написане і погляньте на ситуацію зі сторони. Ви відразу відзначите, що думка стала не такою вже й страшною. І саме ваша підсвідомість роздула її до катастрофічних розмірів і безвихідності. Потім розірвіть цей лист - уявляючи, що разом з ним викидаєте цю думку зі своєї голови.
  • Дистанціюйтеся від негативного сценарію. Наше несвідоме таким чином намагається забезпечити нам захист - малюючи картинки можливого результату подій, щоб у разі чого ми зуміли легше адаптуватися ситуації. Але хто сказав, що це здійсниться в реальності? Замість того, щоб розписувати в своїй уяві негативний сценарій, напишіть ще один - успішний. Продумайте деталі того, як буде розвиватися ситуація в даному випадку. А також те, що ви можете для цього зробити.

 

Потрібно чітко зрозуміти, що реальна і ймовірна подія - не одне й те саме. Але саме через нав'язливі думки від цієї ймовірності людина не може жити повноцінним життям і проживати поточний момент. Так як застряє в негативному досвіді минулого і страху перед потенційною небезпекою в майбутньому. А також не може тверезо оцінити ситуацію в усій її повноті, щоб запобігти негативному  результату. Виходить, що через цю мислену «жуйку» ми отримуємо те, чого так боялися.

Немає сенсу постійно думати про якусь проблему - навіть якщо побоювання не безпідставні. Якщо вона є, спробуйте вирішити ситуацію. Якщо проблема надумана або в даний момент ви нічого не можете зробити, просто відпустіть її.