+38(095) 45 48 688

Як впливає на людину вивчена безпорадність

Вивчена безпорадність - це серйозна проблема, яка формує в людини повне відчуття безнадійності. При наявності цього синдрому вона відчуває себе по-справжньому безпорадною в будь-якій життєвій ситуації. Це призводить до заниженої самооцінки, фізіологічних і психічних розладів і цілковитої незадоволеності від життя. Давайте розберемося докладніше, що це таке і як з цим боротися.

 

Феномен вивченої безпорадності

Вперше цей феномен був описаний в 1967 році американським психологом Мартіном Селігманом. В ході досліджень групи тварин отримували легкий розряд струмом. При цьому перша група мала можливість вплинути на ситуацію, а друга - ні. У результаті тварини з другої групи звикли до стану безпорадності, в буквальному сенсі «вивчилися» такої поведінки. І в подальших дослідженнях навіть не робили спроб уникнути неприємного електричного розряду (хоча варто було всього лише перестрибнути через невисоку перегородку).

Так і з'явився синдром вивченої безпорадності. Пізніше подібні дослідження провели і на людях, виявивши у них ту ж закономірність поведінки. І, як виявилося, це зустрічається повсюдно - як у дітей, так і у дорослих.

Отже, вивчена безпорадність - це порушення мотивації, пасивність, невпевненість у власних силах і тому, що можна управляти своїм життям. У цьому стані людина не робить жодних спроб для поліпшення свого становища, навіть якщо має на те можливість. Та навіть якщо ці можливості принесуть на блюдечку! Вона абсолютно не вірить ні в ймовірність якихось змін, ні в саму себе.

Безпорадність проявляється в апатії і повній бездіяльності. При цьому всі успіхи вважаються чистою випадковістю. А ось невдачі - закономірністю. Приблизно так виглядають відмовки людини з вивченої безпорадністю:

 • інші можуть, а у мене не вийде;
 • я не в силах це зробити;
 • навіщо взагалі починати, якщо я все одно не зможу;
 • мені і так нормально, обійдуся.


Як формується цей стан?

Давайте розберемо основні причини, за якими життя людини захоплює вивчена безпорадність.

 1. Виховання - позиція батьків / вчителів. Дорослі можуть виховати в дитині цей стан. Якщо її не навчили усвідомлювати зв'язок між діями і наслідками. Наприклад, якщо школяр отримав погану оцінку, а дорослі не дають правильної мотивації / підказки, як виправити це. І коли він відчує, що у нього немає на це впливу, то взагалі перестане намагатися. Продовживши вибирати цей шлях і в подальшому житті.
 2. Смуга невдач. Якщо людина активно діє, щоб змінити щось, але це не призводить до результату. І так один раз. Другий, третій. І в подальшому вона теж опускає руки.
 3. Стереотипи і шаблони. Ці правила, що були нав'язані суспільством і нерідко вже втратили сенс, можуть заважати просуватися до своєї мети. Позиція зазвичай виглядає так: «навіщо я буду йти проти правил, адже так не прийнято».
 4. Менталітет. У країнах, де громадян обмежують в правах і діях, синдром вивченої безпорадності - звичайна справа. «Навіщо подавати в суд, якщо все одно програю?». В цьому випадку бездіяльність стає нормою. Більш того - переходить і на інші сфери життя.

 

Наслідки

Вивчена безпорадність сильно впливає на якість життя. Причому цей синдром може проявлятися абсолютно у всіх її сферах. Якщо людина звела безпорадність до свого кредо, вона приречена бути вічною жертвою. Людина здається і своїми ж руками заганяє себе в кут.

Неспроста вивчену безпорадність іноді називають когнітивним розладом. У людини з цим синдромом спостерігається загальмованість реакцій, відсутність можливості зосередитися на якійсь справі, а також безліч психосоматичних проявів (аж до ламкості волосся, проблем з шлунково-кишкового тракту і артеріальним тиском). А за апатією приходить і депресія - що сильно ускладнює ситуацію і нерідко вимагає втручання фахівця.

Тому не варто недооцінювати цей стан - потрібно робити все, щоб повернутися до нормального і повноцінного життя, а також повернути собі відчуття, що ви можете керувати ним.

 

Що робити?

Дуже важливо знати, що безпорадності можна як вивчитися, так і розучитися. Повернувши собі відчуття, що ви все-таки можете вплинути на ситуацію.

 • Почніть хоч якось діяти. Не ігноруйте проблему. Замість цього усвідомте її та визначте, як ви можете це виправити. Знайдіть більше точок контролю - те, на що ви можете вплинути. Коли ви зробите перші дії, інші будуть даватися легше.
 • Прийміть свої невдачі. Пам'ятайте про те, що якщо щось не виходить - значить ви хоч якось дієте. Невдачі не буде тільки в тому випадку, якщо ви нічого не робите. Але і на успіх розраховувати не доведеться. Невдачі переживає кожен з нас і це - нормально. Вмійте програвати, але не опускайте руки.
 • Ставте дрібні реальні цілі і відзначайте їх досягнення. Ведіть список справ, які потрібно зробити. Поповнюйте його, викреслюйте вже пройдене. Такі маленькі перемоги будуть давати вам сили на більш масштабні. З таких семимильних кроків буде складатися ваша нова думка про себе: «Я частина цього світу. Я важливий. Мої дії мають значення. І я можу впливати на своє життя».

 

Ще корисна інформація