+38(095) 45 48 688

Причини емоційного вигорання сьогодення

Емоційне вигоряння - поняття, яке перестає бути чимось абстрактним і далеким.  Поняття, яке в сучасному світі, наповненому до країв нездійсненними завданнями і катастрофічним браком часу, все ближче підбирається до кожної окремої людини і перетворює його життя на суцільний кошмар.  Поняття, яке заслужило пильної уваги з боку психологів і психотерапевтів.  Вони активно розробляють теорії його виникнення і, виходячи з них, способи боротьби і відновлення нормального функціонування людини в житті.  Так що ж являє собою емоційне вигорання?

 Говорячи простою і зрозумілою мовою, емоційне вигорання - це стан виснаження, знемоги, що супроводжуються відчуттям власної безпорадності і нездатності змінити ситуацію.

 За даними фахівців, до емоційного вигорання схильні, перш за все, люди «допомагаючих» професій, ті, хто з кожним днем ​​змушений працювати з іншими людьми, використовуючи в якості одного з основних інструментів роботи свою особистість.  До таких професій належать працівники медичних установ, педагоги, психологи, менеджери різних організацій, продавці в різних сферах діяльності, адвокати і працівники правоохоронних органів.  Саме у цих фахівців «вигорання» - це вимушений захід, свого роду стереотип поведінки, спрямований на збереження, дозування та заощадження енергiї.  За даними досліджень, найбільш високі показники вигоряння спостерігаються у психіатрів і онкологів.  І причиною цього факту є «брак терапевтичного успіху».

 Немає явної залежності між емоційним вигоранням, родом діяльності і стажем роботи.  Але деяка закономірність все ж спостерігається.  Чим інтенсивніше діяльність і активніше самовіддача фахівця, тим швидше він «вигорає».  Зазвичай цей процес запускається приблизно через півтора-два роки роботи на одному і тому ж місці в одній і тій же посаді.

 Емоційне вигоряння будь-якого з перерахованих вище фахівців, як правило, виникає на тлі стресу, викликаного міжособистісним спілкуванням, і найчастіше супроводжується наступними симптомами:

  1. Емоційне виснаження. Коли професійна діяльність змушує людину віддавати всього себе, але мало що дає взамін, через деякий проміжок часу він починає відчувати емоційну спустошеність і втому.
  2. Деперсоналізація. В роботі основного інструменту фахівців (його власної особистості) спостерігаються збої.  Людина починає проявляти холодність і черствість щодо своїх пацієнтів, клієнтів або партнерів по роботі.  У його висловлюваннях все частіше відчувається цинізм.  Контакти з людьми стають формальними і вимушеними.
  3. Редукція професійних досягнень. На тлі попередніх двох симптомів фахівець починає занижувати свої професійні успіхи.  У ньому зароджується почуття власної некомпетентності в його професійному середовищі.

 Всі симптоми присутні у «вигоряючої» особистості.  Але якісь з них можуть виявлятися сильніше, а якісь слабкіше.  Так, наприклад, вченими було доведено, що у чоловіків найяскравіше проявляється симптом деперсоналізації, а ось жінки більше схильні до емоційного виснаження.  Так само виявлено цікавий факт: емоційне вигорання найчастіше наздоганяє чоловіків, які не перебувають у шлюбі і проживають окремо від батьків.

 До факторів, що провокує емоційне вигорання людини, можно віднести два основних:

  1. Зовнішні, організаційні чинники. До них відносяться несприятливі умови праці, атмосфера недоброзичливості або відвертої ворожості в колективі, висока відповідальність за результати діяльності при досить нечітких і неясно поставлених цілях.
  2. Внутрішні чинники. До них можна віднести особистісні характеристики людини, такі як висока сприйнятливість і вразливість, але при цьому емоційна стриманість, неможливість висловитися про наболіле.  Сильно розвинене почуття особистої відповідальності за результати справи теж вносять свій вагомий внесок.Найчастіше емоційному вигоранню піддаються люди м'які, гуманні, схильні співчувати оточуючим і приймати їх проблеми близько до серця.

 Вигорання НЕ наздоганяє людей раптово по дорозі на роботу або уві сні.  Воно, як хвороба, розвивається в людині, проходячи певні етапи і стадії.  До якогось моменту вигоряння протікає в прихованій формі і що з'явилися симптоми можна списати на просту перевтому.  Але проходить час, і емоційне вигорання проявляє себе у всій красі і істотно ускладнює людині як професійну, так і особисте життя.

 

Ще корисна інформація