+38(095) 45 48 688

Хронічна втома

Хронічна втома - це тривалий занепад психічних і фізичних сил при втраті організмом здатності повноцінно відновлюватися під час відпочинку. Це пов'язано з втратою психічного імунітету до стресових ситуацій і депресивних станів. Постійне психічне напруження, переживання, хвилювання, тривожність, конфлікти, недолік сну і багато інших деструктивних явищ призводять до втрати життєвих сил.

Дуже часто це призводить до внутрішнього психічного вигорання і синдрому хронічної втоми - раптового переходу всього організму в економічний режим витрачання енергії. Настає тотальна втома і навіть тривалий відпочинок не може відновити сили. Людина залишається розбитаю і втомленою багато місяців і навіть роки.


Якщо хронічна втома в незапущеній формі - можна з нею впоратися самостійно. Приділяти більше часу собі. Дотримуватися режиму роботи і відпочинку. Зайнятися дихальною гімнастикою, фітнесом, релаксацією. Переглянути свої життєві пріоритети. Повністю заспокоїтися, відволіктися від усіх своїх думок, прислухатися до свого внутрішнього Я (підсвідомості) і зрозуміти що йому потрібно, щоб допомогти Вам.
Якщо хронічна втома дійшла до рівня синдрому, то необхідна консультація психолога і психологічна допомога.

Якщо ви помітили, що:
• яким би важким не був день, ви не можете заснути;
• ви спите належний час, але не відчуваєте що виспалися;
• ваш нічний сон став переривчастим і неспокійним,
не поспішайте приймати снодійне або заспокійливе. Всі ці симптоми можуть говорити про наявність СХУ, і в такому випадку краще не займатися самолікуванням, а відправитися до лікаря.

Ваш фізичний стан значно погіршився без видимих причин
Ви помітили такі симптоми, як:
• часті головні болі аж до мігрені;
• ви стали гостро реагувати на яскраве світло і звук;
• зосередитися стало набагато складніше;
• збільшилися лімфовузли на шиї і в пахвових западинах (без наявності інших захворювань);
• нев'януча біль в горлі, м'язах та суглобах (без наявності інших захворювань).

Знову ж, кожен симптом окремо не говорить про наявність СХУ, але, якщо ви обстежувалися у терапевта і він не знайшов у вас ніяких захворювань, що дають такі симптоми, це привід звернутися до психотерапевта, який зможе адекватно оцінити ваш стан і допоможе впоратися з недугою.

Вам стало важко радіти успіху
Якщо раніше ви відчували весь спектр позитивних емоцій, то зараз з цим стало набагато складніше. Ви стали знецінювати свої успіхи і відчувати себе «самозванцем», ваша самооцінка стрімко падає.

Якщо такий стан супроводжується іншими симптомами втоми, то зараз саме час звернутися до психолога.

У вас пропало бажання що-небудь робити
Немає нічого поганого, щоб повалятися цілий день на дивані в вихідний. Але якщо ви бачите, що навіть звичайні домашні справи викликають у вас величезний опір, це серйозний привід задуматися.

Невирішені справи починають накопичуватися як сніжний ком, а щоб їх вирішити, вам доводиться зібрати всю свою силу волі в кулак.

Звичні способи розслаблення не працюють
Якщо раніше ви могли побути в компанії з друзями, а потім ще тиждень відчувати прилив сил, то зараз такі посиденьки не приносять нічого, крім апатії і втоми.
У кожного з нас є свої прийоми, які нас розслаблюють і дають сили. З синдромом хронічної втоми такі радості життя стають нам недоступні. Вони просто не працюють. 

Так само як і нові способи
У вас значно погіршилися відносини з близькими людьми
Якщо раніше ви багато часу приділяли своїм близьким, то зараз на це у вас просто немає енергії. І досить складно бути соціально активним, коли ви постійно втомлений.
У стані хронічної втоми нам складніше не тільки приймати, але і давати підтримку, що рано чи пізно може призвести до самотності і соціальної ізольованості. Так що зверніть увагу на ваш коло спілкування.

Лікування хронічної втоми

На жаль, сучасна медицина не знає чіткого медикаментозного лікування для хворих СХВ. Однак, зміна способу життя здатна значно полегшити симптоми, а згодом - перемогти хворобу.

Варто переглянути погляди на життя
Все залежить від ступеня хвороби. Медики призначають психотерапевтичне лікування. У деяких випадках - прийом медикаментів. У будь-якому випадку лікування повинно бути комплексним.

Препарати призначають у залежності від джерела хронічного стану. Це можуть бути антидепресанти, денні транквілізатори, препарати магнію, вітаміни групи В, імуномодулятори тощо.
Також в комплекс лікування можуть включити фізіотерапію. Допомогти можуть:
• магнітотерапія
•водні процедури
• акупунктура
• масаж

Іноді пацієнтам радять аутогенні тренування. Людина при максимальному м'язовому розслабленні використовує самонавіювання.

Не зайвою буде народна медицина. Варто пам'ятати, що вона може допомогти позбутися симптомів, а не причини хвороби. Тому народні методи можна використовувати тільки в комплексі з повноцінним лікуванням.

Профілактика синдрому хронічної втоми
І людям, які вже страждають від СХУ, і людям, які хочуть уберегтися від хвороби, треба дотримуватися кількох банальних, але дієвих правил.

• Повноцінний сон. Людському організму необхідний відпочинок. Дорослій людині потрібно спати близько 8 годин. Якщо є можливість поспати вдень, не відмовляйте собі в задоволенні! До речі, найбільш природний час для денного сну - між 14 і 16 годинами.

•Фізична активність. Сидячий спосіб життя є причиною багатьох хвороб. Прості тренування, піші прогулянки, танці, плавання - будь-яка фізична активність, яка приносить вам задоволення, повинна бути у вашому житті.

• Адекватне харчування. Не заради стрункої фігури, а заради здорового повноцінного життя, наведіть порядок в своїй тарілці. Збалансований раціон, невеликі порції, більше овочів, правильне поєднання продуктів - допоможуть уберегти здоров'я.

•Контрастний душ. Ця нескладна процедура здатна запобігти серйозну хворобу.

• Займайтеся тим, що подобається. Людині необхідно відпочивати і отримувати насолоду від життя.

Не забувайте відпочивати
Також поява симптомів синдрому втоми можуть викликати певні інші хвороби: вазомоторний риніт, хронічний гайморит, бронхоектатична хвороба. Тому варто своєчасно їх вилікувати і не допускати хронічних станів.
Не забувайте любити себе і ставити перед собою реальні цілі і завдання. Перевтома не приводить до успіху. У гонитві за успішністю сучасна людина часто забуває, навіщо йому це все.

 

Ще корисна інформація