+38(095) 45 48 688

Вивчена безпорадність

Чи траплялися в вашому житті такі люди, котрі працюють за копійки, попри те, що вони прекрасні спеціалісти? Або такі, що живуть з людиною, яку не кохають? Чи може ви самі не намагаєтеся виплутатися з неприємної ситуації?


В психології це називається вивчена безпорадність. Це стан людини, тимчасовий або постійний, який людина набуває після кількох невдалих спроб змінити ситуацію на краще. Людина починає вірити, що у неї все одно нічого не вийде, і лише пасивно споглядає на те, що відбувається.

Безпорадності людина може набути вже будучи дорослою під впливом негативних обставин, з якими так і не змогла впоратися. Найчастіше, ця реакція тимчасова і спрямована на певні події. Набути безпорадності можна і в дитинстві - під дією все тих же обставин, але, як правило, вже в батьківській родині. Такий досвід формує особистісні якості - замкнутість, емоційну нестійкість, песимістичність, схильність до почуття провини, низьку самооцінку і байдужість, пасивність, відсутність креативності та багато інших.

Як протистояти стану безпорадності? Що робити, якщо вивчена безпорадність вже відвойовує територію?

Я можу виділити три основні способи, які допоможуть побороти безпорадність:


1 Зробіть хоч що-небудь
Просто тому, що ви це можете. Виберіть, чим зайнятися у вільний час, що приготувати на вечерю, як провести вихідні, або переставте меблі в кімнаті так, як вам зручніше. Якщо відчуваєте, що взагалі не маєте сил і не знаєте з чого почати - почніть із запису до психотерапевта, професіонал допоможе вам знайти сенс у вашому житті. Знаходьте якомога більше точок контролю, в яких ви приймаєте рішення і виконуєте його.

2 Маленькими кроками - геть від безпорадності
Ставте собі маленькі реальні цілі і обов'язково фіксуйте їх досягнення. Ведіть список і перечитуйте його час від часу. Згодом ви помітите, що і цілі, і досягнення стали більшими. Як це спрацює? Невеликі досягнення допомагають набратися сил для більш масштабних цілей, допомагають знайти впевненості у своїх силах. Згодом ви зрозумієте, що ви важлива людина, ваші дії мають значення, а ви можете впливати на своє життя.

3 Інший погляд
Стресові ситуації будуть виникати завжди. Але з часом можна навчитися більш ефективно справлятися з тривожністю, не здаватися безпорадності. Кожен з нас може розробити власну успішну стратегію спротиву, може навчитися вкладати енергію, яку раніше витрачали на песимізм, в інші важливі сфери життя.

Ми всі різні, тому для кожної людини головним мотиватором будуть різні цілі. Подумайте, що мотивує вас, що саме допоможе вам не здаватися та продовжити йти до своїх цілей?

 

Ще корисна інформація