+38(095) 45 48 688

Підліток в домі – як з ним жити?

Підліткова пора - один з найскладніших періодів як в житті дитини, так і в житті його родини. У цьому віці дитина починає усвідомлювати свою унікальність, вважає себе дорослою і прагне максимально відокремитися від батьків. В результаті може поводитися непередбачувано - агресивно, замкнено або пригнічено. Як правильно вибудовувати відносини з підлітком в період такої перебудови?

  1. Прийняти і зрозуміти. В першу чергу прийміть той факт, що ваша дитина дорослішає. Коли-небудь це мало статися. Підліток і сам не завжди розуміє, що з ним відбувається - чому настрій різко змінюється і звичні речі починають викликати роздратування. Ви і самі колись це проходили, просто пам'ятаєте це по-своєму. Найчастіше зовсім не так, як ваші батьки.
  2. Проявити увагу. Замість того, щоб обурюватися і вже тим більше ображатися на підлітка, проявіть свою увагу і тактовність. Так, ця місцями агресивна і дратівлива людинка потребує вашої любові. Потребує, як ніколи.
  3. Не насідати. Отримувати ласку і турботу - це право, а не обов'язок дитини. Не ображайтеся, якщо у відповідь він пробубонить «я вже не маленький» і піде в свою кімнату. Це означає, що це йому зараз не потрібно. Оберіть більш зручний момент - коли він сам цього захоче.
  4. Поважати особистий простір. Прагнення до усамітнення - це одна з характерних особливостей підліткового періоду. Підліток гостро потребує особистого простору і, в ідеалі, власну кімнату. І нехай цей буде його особиста територія, куди не можна вриватися без стуку і вказувати, які плакати можна вішати, а які ні.
  5. Хвалити. І робити це якомога частіше - за різні дрібниці, прийняті рішення, досягнення і навіть наміри. Надихайтеся його інтересами і підтримуйте, навіть якщо вам не до душі важкий рок або абстрактна «мазня» на папері. Тоді він захоче ділитися своїми успіхами буде відчувати себе впевненіше (в той самий період стрибків самооцінки).

Конструктивну критику, звичайно, ніхто не відміняв, але в такий період робити це треба якомога м'якше. Намагайтеся обговорювати проблему і спільно визначати шляхи вирішення. І замість повчань діліться особистим досвідом.

  1. Говорити, говорити і чути! Завжди будьте відкриті для діалогу, не примушуючи до цього і не задаючи незліченну кількість питань. Обов'язково знаходите на це час, не відмовляючись роботою та іншими терміновими справами.

Підліток повинен розуміти, що він може виговоритися і не боятися, що його засудять, виховуватимуть або зовсім покарають. Ви повинні чути свою дитину, а не просто слухати і відповідати стандартними фразами. Якщо йому захотілося чимось з вами поділитися - з інтересом вислухайте і підтримайте розмову.

  1. Відмовитися від тотального контролю. Ви все одно не зможете контролювати все, що відбувається в житті підлітка - кожен його крок і вчинок. Не вимагайте повної звітності та покори. Дайте йому трохи особистого простору і досвіду своїх помилок. Адже він все одно зробить їх, пішовши наперекір батьківським указам.
  2. Намагатися збудувати довірчі відносини. Секрети починаються там, де є вічні і нескінченні заборони. Звичайно, проявити цілковиту довіру складно - а раптом підліток не зможе прийняти правильне рішення, його обдурять або взагалі щось трапиться. Але якщо ви навчитеся довіряти йому, він перестане жити секретами. Проявіть це так - довіряю, йди, але, будь ласка, будь на зв'язку. І ні в якому разі не рийтеся в його телефон і, кишенях і соцмережах, інакше на довгий час втратите цю крихку довіру.
  3. Прийняти його друзів. Якщо ви будете лаяти підлітка та забороняти йому спілкуватися з «непідходящими» друзями, він буде бачитися з ними в таємниці від вас. І в будь-якому випадку вибере їх. Натомість запросіть його друзів додому, спілкуйтеся, розпитуйте - без моралей і нотацій. Якщо хтось їх друзів підлітка вам не до душі, ви можете засудити тільки його вчинок, а не самого друга своєї дитини. Замість «він поганий і навчить тебе поганому» скажіть «мені не подобається, як він вчинив».
  4. Сформувати сіру зону. У цю зону відносяться ті вчинки підлітка, які ви не схвалюєте, але готові дозволити - зміна іміджу, пірсинг, тату або джинси з дірками. В цей час підлітку, безумовно, хочеться експериментів. І він все одно зробить ці помилки, не дивлячись на ваші заборони. На те, що не шкодить йому, ви можете дати «зелене світло» - але при цьому висловивши свою думку.

Всі ці поради не означають, що підлітку потрібно дати повну свободу дії і заохочувати вседозволеність. Якщо ваш гнів і покарання заслужені, то вони необхідні - щоб вказати дитині на її помилку. У кожного з батьків є свої методи впливу - це може бути трудове відпрацювання, зменшення кишенькових грошей та інше. Потрібно всього лише проявляти більше тактовності і намагатися підтримати дитину, яка переживає не найпростіший період.

Часом здається, що підлітковий період ніколи не закінчиться. Але насправді він пролетить дуже швидко – як і взагалі усе дитинство. І важливо проявити терпіння, повагу і розуміння до своєї дитини.