+38(095) 45 48 688

Як пережити смерть близької людини

Смерть завжди несподівана. Так, всі знають про її існування, але ніхто з нас ніколи не готовий зустрітися з нею. Особливо, коли смерть втручається в наші стосунки з близькою людиною.


Безперечно, смерть близької людини - важке випробування. Всі ми різні - і кожен по-своєму переживає втрату. Але коли вас спіткало горе, спробуйте згадати поради, які я зібрала в цьому пості.
Дозвольте подбати про вас. Вам не обов'язково справлятися з усім поодинці. Втрата близької людини вибиває зі звичного ритму, буває так, що не хочеться ні їсти, ні спати, взагалі нічого. В такому стані є ризик нашкодити собі та іншим. Але є люди, які будуть готові вам допомогти. Говоріть про свою втрату, про свій біль. Якщо все тримати в собі, рано чи пізно це вийде з-під контролю і вирветься з вас або нервовим зривом, або хворобою. Головне - знайти людину, яка готова слухати нескінченно одне і те ж. Якщо така людина є серед друзів - вам пощастило, якщо немає - зверніться до психолога, фахівець завжди вас вислухає і допоможе.
Ви маєте повне право страждати, втративши близьку людину. Іноді може здаватися, що деякі друзі уникають зустрічі з вами, проте вони просто не готові зустрічатися з чужим болем, не знають, що сказати, і вважають за краще тримати дистанцію. Вам потрібно думати не про них, а про себе. Ви маєте право на почуття, емоції, сльози.
Запам'ятайте: ваш біль унікальний - так само, як і людина, яку ви втратили. Ніхто не має права вказувати вам скільки саме часу ви повинні, або не повинні бути в траурі. Ніхто не може сказати скільки конкретно має минути часу аби стало легше. Так, час лікує, але через рік, два і три - час від часу - нормально відчувати горе.


Ніхто ніколи не зможе замінити вам близьку людину. Зберігайте пам'ять про неї, але не забувайте, що ви все ще живі. будувати нові відносини треба не порівнюючи їх з вашими попередніми відносинами (з тим, кого ви втратили).
Іноді вам буде здаватися, що померлий поруч з вами. Ви можете відчувати його запах, відчувати дотик, чути голос. Це нормально, ви не зійшли з розуму. Вам потрібно прийняти свій біль і прожити його.
Гірка правда, але іноді вам буде хотітися померти. Сильно. Але будь-який, навіть сильний біль проходить. Одного разу ви будете пишатися тим, що вистояли. Моя порада, якщо ви втратили кохану людину, спробуйте прожити своє життя за двох. Згадайте, про що ви мріяли удвох, і зробіть це. Заради нього, заради неї, заради себе.
Буває важко вести звичний спосіб життя і заново вчитися посміхатися, радіти. Та не квапте себе, якщо не виходить.
Після смерті близької людини пам'ятайте, важливо вшановувати пам'ять, а не робити зі смерті зброю самознищення.
На превеликий жаль, але кожен з нас втрачав близьких людей. Якщо ви маєте в собі сили - поділіться в коментарях з іншими як ви пережили втрату. Можливо саме ваша порада комусь допоможе пережити смерть близької людини.

 

Ще цікава інформація по темі